Açık

RAMAZANDA BESLENME 

SAĞLIK - Mart 21, 2022 6:01 pm A A

Ramazan ayı demek; ruhumuzun, bedenimizin dinlenmeye geçtiği layıkıyla yaşandığında yenilendiğimiz en güzel ay demek sabırsızlıkla bekleyen birçok kişiye göre. Yaklaşan ramazan ayıyla birlikte beslenme tarzımız, öğün saatlerimiz günlük düzenimizin dışına çıkacak ve oruç sayesinde bir aylık farklı bir düzene geçeceğiz. Oruç, eğer 1 aylık bu süreci doğru bir beslenmeyle değerlendirebilirsek  vücut temizliğimiz için mükemmel bir fırsat.2018 yılında Japon bilim adamlarının araştırmaları sonucunda açlığın vücudu onardığı, kanser ve kötü hücreleri yok ettiği ispatlanmıştır.

Metabolizma hızımızın ana prensibi az ve sık sık yiyerek vücudu aç bırakmamaktır. Oruçla birlikte metabolizmamız yavaşlamakta, yanlış beslenme bu yavaşlamaya eklendiğinde ise ramazan ayını kilo alarak bitirmek en beklenilecek sonuç olsa gerek. Oruçluyken uzun süreli açlık sonucunda kan şekerimiz düşer ve bunun etkisiyle iftar saatinde tatlı ve aşırı yeme eğilimimiz artar böylelikle de sağlıklı geçirmemiz gereken ramazan ayını vücudumuzu yorarak geçirmiş oluruz. Peki, nasıl bir beslenme tarzıyla ramazanı geçirmeliyiz?

 

İFTARDA BESLENME

 

Orucumuzu açarken önceliğimiz kan şekerini aniden yükseltmeyecek yiyeceklerle yemeğe başlamamız olacaktır. Bunun için ilk başta su ile orucu açıp devamında bir tane zeytin veya hurma ile devam etmek doğru bir başlangıç olacaktır. Devamında, 2 kepçeyi geçmeyen çorbayla birlikte 1 dilim tam tahıllı ekmek yeterli gelecektir. Eğer ramazanın baş tacı olan ramazan pidesinden vazgeçemem diyenlerdenseniz avuç içi büyüklüğü kadar pide ihtiyacınızı karşılayacaktır. İlk başlangıcı bu şekilde yaptıktan sonra midenizin yükünü arttırmamak için 15-20 dakika mola ile dinlenmeniz midenizde yemek sonrası oluşacak hazımsızlığı hem engellemiş olacak hem de aşırı yeme isteğinizi törpülemiş olacaksınız. Bir sonraki adımınız yoğurt, salata ve tercihinize göre sebze veya et yemeğiyle kapanış yapmak olmalı. Bu şekilde yapacağınız iftar programıyla ve iyice çiğneyerek yavaş beslenmeyle midenizi yormamış olurken oruç sonrası oluşabilecek baş ağrısı ve uyku hissinin önüne geçmiş olacaksınız.

Kan şekerini yükselten yiyecekler; kızartmalar, şerbetli ve ağır tatlılar, pirinç pilavı ve beyaz un içeren besinlerdir. Bu tarz besinlerin uzun süren açlık sonrası tüketimi kontrolü kaybedilmiş beslenme şeklidir. Tansiyonun ani değişimlerine, hazımsızlığa, kabızlığa sebebiyet verir. Ayrıca bu tarz yiyecekler baş ağrılarını özellikle MİGRENİ tetikleyecek en baştaki yiyeceklerdir.

İftardan 1-2 saat sonra tüketeceğiniz bir porsiyon meyve hem tatlı ihtiyacınızı hem de günlük almanız gereken vitamin ve posa ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir.

Günlük karşılayamadığımız su ihtiyacı için ise iftarla sahur arasında 6-8 bardak geri kalanı da  sahurda 3-4 bardak olacak şekilde tüketilerek vücudun su ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır.

 

SAHURDA BESLENME

 

Ramazanda sahur atlanmaması gereken bir öğündür. Günlük sabah  kahvaltımız yerine geçeceğini düşünerek  yağdan düşük protein içeriği yüksek besinler tüketilmeli, hafif kahvaltı tarzı bir beslenme tercih edilmelidir. Sahur menümüzde; Haşlanmış yumurta,1-2 dilim tam tahıllı ekmek, az tuzlu beyaz peynir, yeşillikler tüketilmeli ve ceviz, kaju gibi enerji verici kuruyemişlerle de sahur menümüz desteklenmelidir. Sahurda pide, sucuk, salam, kızartmalar iftardan kalma besinler, tatlılar ve hamur işi yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu tarz beslenme orucunuzu tutarken sizin daha çok acıkmanıza ve susuzluk çekerek zorlanmanıza neden olacaktır. Ayrıca normal günlerimizden farklı olarak kahvaltı öğünümüzde çayı tercih etmemeliyiz çünkü çay vücuttan su atarak susamamıza neden olur. Bunun yerine bitki çayları tercih etmeli özellikle faydalarını da hesaba katarsak sahurda tüketeceğiniz bir bardak kefir sizi uzun bir süre tok kalmanızda yardımcı olacaktır.

Bu haber 282 kez okundu.
SAĞLIK - 6:01 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.